Vliv postupující automatizace a digitalizace na pracovní kompetence zaměstnanců
Od 1. září 2022 do 12. září 2023
Kontaktní osoba: Ing. Věra Czesaná CSc.
Studie shrnuje výchozí situaci na trhu práce, odvětvovou a profesní strukturu zaměstnanosti při sledování vazby mezi digitální intenzitou odvětví a růstem zaměstnanosti, používání IT na pracovišti a digitální gramotnost populace. Dále jsou zpřehledněny charakteristicky a využívání robotizace v jednotlivých odvětvích, využívání virtuální a rozšířené reality a 3D tisku v podnicích, pronikání digitalizace do výroby, řídících i administrativních činností a rozvoj umělé inteligence vč. potenciálu její aplikace v ekonomice.
V návaznosti na technologické změny jsou popsány základní trendy vývoje jednotlivých typů dovedností, tj. technických, sociálních, emocionálních a kognitivních dovedností, je sledována závislost mezi dovednostmi a úrovní vzdělání. Podrobněji jsou identifikovány změny v nárocích na dovednosti pro 8 vybraných sektorů: bankovnictví a pojišťovnictví; energetiku a těžbu; zdravotnictví; průmysl; maloobchod; turistický ruch a pohostinství; stavebnictví; zemědělství.
Studie byla prezentována na mezinárodní konferenci Asociace samostatných odborů „Sociální dialog jako nástroj sociální ochrany zaměstnanců a prevence diskriminace na českém trhu práce“ 12. září 2023.
Prezentace ke stažení zde.